A fogak sokféleképpen és sok okból sötétednek. Az októl függően sárgára, narancsra, barnára, szürkére vagy akár feketére is elszíneződnek. Íme a fogak elszíneződésének 10 gyakori oka.
A. Külső tényezők:
# 1 Ételek és italok:
Kávé, tea, kóla, borok és bizonyos ételek, például burgonya, paradicsom, citrusfélék, bogyók és sötét színű szószok.
# 2 Dohányzás:
Dohányzás vagy dohányrágás.
B. Belső tényezők:
# 3 Egyes gyógyszerek mellékhatásai:
Antihisztaminok, antidepresszánsok és magas vérnyomás elleni szerek. Tetraciklin és doxiciklin antibiotikumok a maradandó fogak kialakulásában (8 éves kor előtt) játszanak szerepet. A tetraciklin antibiotikumok anyagainak alkalmazása a terhesség második felében a baba jövőbeni maradandó fogainak elszíneződését okozhatja.
#4 Orvosi kezelések:
Kemoterápia, valamint fej-nyaki sugárzás.
#5 Betegség:
A zománcot és a dentint érintő betegségek. A terhes anyák bizonyos fertőzései a zománc fejlődését befolyásolva elszíneződést okozhatnak a baba fogaiban.
# 6 Öregedés:
Az életkor előrehaladtával a zománc felülete elhasználódik és felfedi a dentin természetes, sárga színét. Ezenkívül az évek során a fogak több foltot és fogkövet halmoznak fel.
#7 Fogászati munka:
Bizonyos fogászati anyagokat igénylő eljárások, például ezüst-amalgám pótlások, szürkésfekete fogakat eredményezhetnek.
#8 Genetika:
Egyes szerencsés emberek fogai természetesen világos fehérek, amíg másoknak természetesen törtfehér/sárgás árnyalatú fogai vannak.
#9 Túlzott fluor bevitel:
Túlzott fluorexpozíció (fluorózis), például magas fluoridszint az ivóvízben vagy a fluoridos szájápoló termékek túlzott használata gyermekkorban.
#10 Enyhe fogsérülés:
Esés vagy bármilyen más sérülés, amely károsítja az idegeket, vagy kitörtek/megrepedtek fogaknál is gyakoriak az elszineződések.